Važiuoklė

Pakaba

Ar teko kada nors patirti jausmą, kai vairuojant automobilį nebeįmanoma jo suvaldyti? Vairuotojai tvirtina, jog tokios situacijos yra itin siaubingos, nes vairuotojas tiesiog visiškai nebeturi galios jo vairuoti, negali jo kontroliuoti, automobilis tarsi pats daro tai, ko jam norisi. Tokių siaubo filmą primenančių situacijų priežastis dažniausiai būna važiuoklės gedimai arba išlūžęs ratas. Visa tai ne staiga atsitiko, o tiesiog nebuvo laiku susirūpinta dėl menko važiuoklės gedimo. Nuo automobilio važiuoklės priklauso užtikrintas bei patikimas automobilio valdymas, jo stabilumas posūkiuose, taigi – ir žmonių gyvybė. Važiuoklės pagalba gerinamas automobilio ratų sukibimas su kelio danga, jis stabiliau važiuoja, nesijaučia kelio nelygumų, taigi tai turi įtakos važiuojančiųjų komfortui (būtent nuo važiuoklės kokybės ir visų jos detalių būklės priklauso, ar važiavimas automobiliu neprimena dardėjimo senoviška karieta). Tačiau svarbiausia važiuoklės funkcija – važiuojančių automobiliu bei aplinkinių eismo dalyvių saugumas. Sulūžus bent vienai kažkuriai važiuoklės daliai, vairuotojas gali prarasti automobilio valdymą ir taip skaudžiai nukenčia ne tik juo važiavusieji keleiviai, vairuotojas, bet ir aplinkiniai. Saugumas – tai pagrindinis veiksnys, dėl kurio automobilio važiuoklės remontas privalo būtų atliktas itin atsakingai, profesionaliai ir kruopščiai.

Automobilio važiuoklę sudaro:

  1. pakabos mazgai ir detalės (svirtys, šarnyrai, spyruoklės, amortizatoriai, įvorės, stabilizatorius);
  2. vairo mechanizmas ir detalės (traukės, antgaliai);
  3. stabdžių sistemos mazgai ir detalės (stabdžių kaladėlės, diskai, cilindrai, šlangos ir t.t).

Prie pakabos bei rėmo yra tvirtinama stabdžių sistema, transmisija ir kt.; rėmas prilaiko automobilio kėbulą, variklį ir kt. detales.

Kaip suprasti, kad važiuoklę jau skubiai būtina patikėti autoserviso meistrams? Apie tai praneša iš automobilio sklindantys pašaliniai garsai (ūžimas, barškėjimas ar traškesys) bei jo nestabilumas kelyje. Dar viena labai svarbi automobilio dalis – jo stabdžių sistema, nes dėl menko nesklandumo joje kyla daugybė avarinių situacijų, kuriose nukenčia žmonės. O štai sugedę amortizatoriai yra žalingi kitoms automobilio detalėms, nes gadina vairo traukes, antgalius, šarnyrus ir kt. Todėl savalaikis amortizatorių neremontavimas automobilio šeimininkui gali kasdieną vis labiau didinti remonto kainą.

Automobilio važiuoklė yra vienas iš labiausiai besidėvinčių automobilio mazgų. Ją serviso meistrai rekomenduoja patikrinti du kartus per metus, o dėl saugumo kelyje kas 10-15 tūkstančių kilometrų atlikti profilaktinę automobilio pakabos diagnostiką. Po tokios patikros paaiškėja, ar automobiliui nereikalingas jos detalių remontas arba keitimas.

Atminkite, jog netvarkinga važiuoklė – tai pavojus vairuotojui ir automobilio keleiviams!